yıldız parkı giriş ücreti

Yıldız Korusu Parkı Araçla Giriş Ücreti 2024

Yıldız korusu parkı 2024 araçla giriş ücreti merak ediliyor. Parka araçla girmek için ödeme yapmanız gerekiyor. Bireysel girişler için herhangi bir ücret talep edilmiyor ancak ticari ya da otomobil ile giriş sırasında ücret isteniyor.

Yıldız korusu parkı araçla giriş ücreti 2024

Parka araçla giriş yapmak isteyenler 90₺ ücret ödemek zorunda. Araçsız olarak ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Araçla giriş yaptığınızda akşam 22.00’ye kadar kalabilirsiniz.

yıldız parkı

Yıldız parkı açılış kapanış saati

Yıldız parkı haftanın tüm günleri hizmet veriyor. Giriş ve çıkış saatleri yok. Her saat giriş yapabilir ve yıldız parkında dinlenebilir, bu güzel doğa harikasının içinde zaman geçirebilirsiniz.

Yıldız Korusu Parkı Hakkında

Yıldız parkı İstanbul’un halka açık olan en büyük parklarından birisidir.

Yıldız Parkı bir zamanlar Yıldız Sarayı’nın imparatorluk bahçesinin bir parçasıydı. Sarayın yamaçlarından aşağıya doğru uzanan surlarla çevrili bu park, Sultan II. Abdülhamid döneminde sadece saray sakinlerine ayrılmıştı.

Bizans döneminde Yıldız bölgesi ormandı. Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren padişahlar burayı avlanma yeri haline getirmişler. Sonraki yüzyıllarda ise deniz kenarındaki sarayların arkasında bir koru olarak kalmıştır. Mahalle, 19. yüzyılda sarayın inşa edilmesiyle gelişmeye başladı. Adını 19. yüzyılın başlarında III. Selim tarafından yaptırılan ilk köşk olan Yıldız Kasrı’ndan almıştır.

Şu anda Yıldız Parkı, Osmanlı döneminden kalma dünyanın her yerinden toplanmış çiçekler, bitkiler ve ağaçlarla dolu çok büyük bir parkın içinde yer alan güzel bir bahçe kompleksidir. Park alanları panoramik Boğaz manzarası sunmaktadır. Park özellikle hafta sonları popüler bir piknik mekanıdır. Çadır ve Malta köşkleri olmak üzere iki güzel eski köşk, dinlenmek, çay içmek, kahvaltı yapmak ve öğle yemeği yemek için kullanılmaktadır.

İki bölüme ayrılan parkın dış kısmı halka açık olup Şale, Çadır ve Malta kasırları ile halen faaliyette olan Yıldız porselen fabrikasından oluşmaktadır. Parkın bitki örtüsünde manolya, defne yaprağı, erguvan, gümüş limon ve at kestanesi yer alıyor. Ayrıca parkta meşe, selvi, çam, porsuk, sedir ve dişbudak ağaçları da bulunuyor. Ayrıca dış kısımda iki adet yapay göl bulunmaktadır.

besiktas.bel.tr

Yıldız korusu yorumları

Park hakkında hiç bilgisi olmayanlar için yorumlarımı aktarmak ve diğer ziyaretçilerin yorumlarını da paylaşmak istiyorum. Yıldız parkı korusu çok geniş bir alana sahip. İçerisinde 2 farklı köşk yer alıyor.

istanbul’da gidebileceginiz en güzel parklardan biri hic şüphesiz biz o kadar begendikki haftaya yine ziyaret edecegiz içeride kafeler oturma alanları göller piknik yerleri spor aletleri orman ici yürüyüş yerleri hayvanlar gerçekten harika görülesi biryer insan huzur doluyo emegi gecen herkese cok teşekkürler kesinlikle tavsiye ediyorum:)

Gezerken asla sıkılmayacağınız bir yer şelale,göl,piknik alanı gibi bir çok imkanı var.

Haftasonu için keyifli bir mekanlardan birisi çok huzurlu mis gibi içerisi tavsiye ederim

İstanbul’daki belki en güzel parklardan biri. Bundan 15-20 yıl önceki halini bilenler için şu anki kalabalığı, düzensizliği, kır kahvesinden Beltur’a dönmüş mekanı üzücü. Evime yürüme mesafesinde olduğundan sıklıkla giderim. Bu yaz neredeyse adım atacak bir yer yoktu, öyle beyhude bir kalabalık ki. İstanbul’ un güzel her yeri gibi burası da hoyratliktan nasibini almış. Çocuklarla gitmiyorsanız kafa dinlemek, doğayla başbaşa kalmak için en ideali haftaici ve kapalı soğuk havalar.

Şehrin ortasında olup insanı bu kadar kalabalıktan, gürültüden alıp kaçıran başka bir yer var mı ben bilmiyorum. Bu defa gittiğimde özellikle girişten sola kıvrılınca muhteşem manzaraları, düzenlenmiş bahçeleri, şırıl şırıl akan şelaleleri olduğunu keşfettim Yıldız Parkı’nın. Sizin de birgün yolunuz oraya düşerse görülmedik manzara, ayak basılmadık bahçe, keşfedilmedik mekan bırakmayın! İyi bir çocuk olursanız belki sincapları da görebilirsiniz.

Ailecek keyifle zaman geçirebileceğimiz harika bir park.

Çocuklarla gidilebilecek harika bir yer, çocuk oyun parkları gibi her şey mevcut.

Yıldız parkı mangal yakmak yasak mı?

Evet, mangal yakmak yasak. Ateş yakmak yasak. Doğayı korumak ve tabiatın doğal dengesinin bozulmaması için bölgede yaşayan kuşlar ve diğer canlılar için ateş yakmak, mangal yakmak gibi eylemlerin tümü yasak. Yanınıza eşyalarınızı alıp sakin bir şekilde tabiatın içinde doğanın bu güzelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir