inceğiz mağaraları çatalca

İnceğiz mağaraları nerede? Hangi filmler çekildi?

İnceğiz mağaraları nerede? Nasıl gidilir? Hangi filmler çekilmiştir gibi soruların cevaplarına bu başlık altından merak edenler için cevap veriyoruz. İnceğiz mağaraları Çatalca’da yer almaktadır. İstanbul’dan sıkılan ve biraz uzaklaşmak isteyenler için sessiz sakin bir yer olan Çatalca’da inceğiz mağaralarını ziyaret etmeden geçmeyin.

İnceğiz mağaraları İstanbul/Çatalca

Tarihi dokusu ve pek çok filme ev sahipliği yapmış olan inceğiz mağaraları meşhur kemal sunal filmlerinin en bilindik mekanıdır. Salako gibi önemli başyapıt filmlerin çekildiği mağara sahneleri burada çekilmiştir. İstanbul’a yakın olması sebebiyle inceğiz mağaralarında pek çok film çekildiği biliniyor.

İnceğiz mağaralarında hangi filmler çekildi?

  • Salako filmi
  • Davaro filmi

Bu filmlerin dışında pek çok klip ve belgesele konu olmuştur.

İnceğiz mağaraları hakkında bilgi

İnceğiz mağaraları ilk bakışta büyüleyici bir görünüme sahiptir. İlk bakıldığında doğal yollarla oluştuğu gözlense de içine girildiğinde aslında öyle olmadığı anlaşılır. İlk başlarda doğal yollarla oluşan oyukları insanoğlu genişletmiş ve büyük bir apartman dairesi haline getirerek, iç tarafına merdiven gibi pek çok işlevsel özellik eklemiştir. Bu özelliği ile insan eli ile yapılan en eski mağaralardan birisidir.

Kayaların oyularak yerleşime dönüştürülmesinin bilinen yaklaşık tarihi 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Doğal yollarla oluşmuş kaya kovukların sonraki yıllarda insanlar tarafından işlenmesi, büyütülmesi sonucu 4-5 katlı bir apartman dairesi gibi birçok odadan oluşuyor. Tarihi ise M.Ö. 5500 yıllarına kadar iniyor. Mağarayı dikkatli gözlerle incelediğinizde doğal yollarla oluşmuş ilk kovukları ve daha sonra büyütülüp değişik amaçlarla kullanılmış odaları görmeniz mümkün.

salako filmi mağara
davaro filmi mağara
inceğiz mağaraları çatalca
inceğiz mağaraları çatalca
inceğiz mağaraları

İnceğiz Mağaraları Nasıl Gidilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir